Rodzaje okien

Okna możemy podzielić na rodzaje charakterystyczne, które posiadają swoją określona nazwę w budownictwie.
Pierwszy wyróżniany rodzaj to okna krosnowe. Ich nazwa wzięła się od ramy okiennej określanej inaczej, jako krosna.  Zastosowanie okien krosnowych jest szczególnie popularne w pomieszczeniach typu piwnice i strychy, gdyż nie zapewniają one ciszy oraz małego upływu ciepła.
Okna ościeżnicowe składają się z nieruchomej części, jaką jest ościeżnica oraz dwóch naprzeciwległych skrzydeł okiennych, z których jedno otwierane jest na zewnątrz a drugie do wewnątrz pomieszczenia. Stosowane na najniższych piętrach budynków.
Okna skrzynkowe to takie, w których rama wykorzystuje elementy okna ościeżnicowego, z tym, że dwa skrzydła otwierane są tylko w wewnętrze stronę pomieszczenia. Skrzydła zewnętrzne mają mniejszy rozmiar niż te otwierane do środka.
Okna szwedzki, które stosowane są u nas od przeszło kilkudziesięciu lat charakteryzują się wspólnymi częściami takimi jak śruby, które łączą razem ze sobą skrzydła okienne zamontowane dodatkowo na jednym, wspólnym zawiasie.
Ostatnim rodzajem najpopularniej stosowanych okien są okna jednoramowe, których rama wykonana jest z potrójnej warstwy drewna. Szkło wykorzystywane w tym rodzaju okien jest szkłem zespolonym.

Dodaj komentarz